Katarzyna Skolimowska, 2012-02-10 Bielsko-Biała Język polski, Konspekty
ZNACZENIE LEKCJI JEZYKA POLSKIEGO Z UDZIALEM BERNARDA ZYGIERA DLA DOJRZEWANIA CHŁOPCÓW.
Konspekt z języka polskiego dla klasy II
TEMAT: ZNACZENIE LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Z UDZIAŁEM BERNARDA ZYGIERA DLA DOJRZEWANIA CHŁOPCÓW.
CEL GŁÓWNY:
* Zdobycie umiejętności pisania opisu przeżyć wewnętrznych.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
· precyzuje cechy dobrego nauczyciela,
· słucha nagrania pt. „Makatka dla pani od angielskiego” (Stare Dobre Małżeństwo),
· ocenia nauczycieli w Owczarach i Klerykowie – przede wszystkim profesora Sztettera,
· nazywa i opisuje uczucia, jakie targały profesorem podczas recytacji Zygiera.
FORMY PRACY:
* indywidualna,
* zbiorowa.
METODY:
* burza mózgów,
* problemowa,
* tekstu przewodniego.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
* tekst przewodni „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego,
* nagranie „Makatka dla pani od angielskiego” (Stare Dobre Małżeństwo),
* karata pracy (zał. nr1).
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sprawy organizacyjne:
- przywitanie się z uczniami
– sprawdzenie obecności.
2. Podczas burzy mózgów uczniowie formułują notatkę:
CECHY DOBREGO NAUCZYCIELA:
*posiada nadzieję (dużo optymizmu)
*poczucie humoru,
*dystans do siebie,
*cierpliwość,
*inspiruje, motywuje do samodzielnego myślenia,
*walczy o prawdę, o ideały,
*widzi talenty u swoich uczniów,
3. Wysłuchanie piosenki Starego Dobrego Małżeństwa „Makatka dla pani od angielskiego”. Rozmowa na temat autorytetu nauczycieli wśród uczniów (W KONTEKŚCIE WŁASNYCH DOŚWIADCZEŃ ORAZ LEKTURY).
4. Podanie tematu lekcji: ZNACZENIE LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Z UDZIAŁEM BERNARDA ZYGIERA DLA DOJRZEWANIA CHŁOPCÓW.
5. Uczniowie wspólnie z nauczycielem tworzą notatkę na temat motywu nauczyciela
w różnych dziedzinach sztuki:
MOTYW NAUCZYCIELA:
LITERATURA: Żeromski „Syzyfowe prace”, Kleinbaum „Stowarzyszenie umarłych poetów”;
MUZYKA: Stare Dobre Małżeństwo „Makatka dla pani od angielskiego”,
FILM: Peter Weir „Stowarzyszenie umarłych poetów”.
6. Głośne odczytanie 15 rozdziału „Syzyfowych prac”.
7. Rozwiązywanie zadań z karty pracy (zał. nr1).
8. Podsumowanie – nauczyciel wspólnie z uczniami wymienia wyznaczniki formy jaka jest opis przeżyć wewnętrznych oraz kryterium oceniania.
9. Zadanie domowe: Wykorzystując zgromadzone w poprzednich zadaniach informacje
i słownictwo, opisz w 1. osobie liczby pojedynczej przeżycia wewnętrzne profesora Sztettera. Pamiętaj o krótkim zarysowaniu sytuacji, która wywołała emocje nauczyciela.
|