Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Marlena Woźniak, 2012-02-10
Wróblew

Zawodowe, Konspekty

Konspekt lekcji - wartość odżywcza mleka, rodzaje i proces produkcji

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI
Przedmiot: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem
Typ szkoły: Technikum
Profil: Technik organizacji usług gastronomicznych
Klasa: 2G
Blok tematyczny: Mleko i jego przetwory.
Temat lekcji: Wartość odżywcza, proces produkcji i rodzaje mleka.
Czas realizacji: 45 min.
Cel ogólny lekcji: Wprowadzenie podstawowych wiadomości o mleku

Cele szczegółowe: uczeń :
• wyjaśnia definicję mleka
• zna skład chemiczny mleka i jego wartość odżywczą
• podaje proces produkcji mleka
• posługuje się pojęciami: pasteryzacja, sterylizacja, mleko surowe, mleko spożywcze, koncentraty mleczne, homogenizacja
• przyporządkowuje dane
• przeprowadza ocenę organoleptyczną mleka
Standardy wymagań egzaminacyjnych:
I.Wiadomości i umiejętności
a) czyta ze zrozumieniem, a w szczególności interpretuje dane,
b) przetwarza dane liczbowe i operacyjne,
II. Korzystanie z informacji
Zdający wykorzystuje i przetwarza informacje (stosuje poznaną wiedzę z zakresu zasad żywienia);
III. Tworzenie informacji
Zdający rozwiązuje problemy – przetwarza informacje oraz formułuje i uzasadnia wnioski. Metoda kształcenia: ćwiczenia, pogadanka
Techniki: praca indywidualna, praca w grupach
Środki dydaktyczne: karty pracy, układanka, tablica, marker, arkusz ewaluacyjny,
Przebieg lekcji:
1. WPROWADZENIE (10min)
Sprawy organizacyjne:
a)sprawdzenie obecności
b)nawiązanie do nowego tematu lekcji.
2. ROZWINIĘCIE (30minut)
Nauczyciel definiuje mleko. Następnie na tablicy znajduje się karton z ogólnymi hasłami składu chemicznego mleku. Każdy uczeń podchodzi do tablicy i losuje małą karteczkę, którą musi sklasyfikować. Następna część lekcji polega na prawidłowym określeniu etapów produkcji mleka w grupach (2 – osobowe). Nauczyciel omawia proces produkcji i przypomina wcześniej poznane hasła. Ostatnim etapem lekcji jest praca z kartą pracy i ocena organoleptyczna mleka.
Rodzaje mleka:
1. Surowe
2. Spożywcze
- pasteryzowane
- sterylizowane UHT
3. koncentraty mleczne
- mleko zagęszczone
- mleko w proszku

3. ZAKOŃCZENIE
Nauczyciel zwraca uwagę na najczęściej pojawiające się błędy i podsumowuje pracę uczniów.
Uczniowie odpowiadają w ramach ewaluacji na trzy pytania testowe.
4. Praca domowa
Odpowiedz na następujące pytanie:
Dlaczego powinnyśmy gotować mleko i jaki to ma związek z rodzajami mikroflory mleka?


Zgłoś błąd    Wyświetleń: 201
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012