Małgorzata Powidzka, 2012-02-14 Konin Zawodowe, Scenariusze
Scenariusz zajęć z obsługi informatycznej w hotelarstwie
Scenariusz zajęć z obsługi informatycznej w hotelarstwie
Temat: Systemy rezerwacyjne w hotelarstwie.
Klasa 4TH
Czas: 2 x 45 minut
Cel kształcenia w zawodzie:
Rezerwowanie usług hotelarskich z wykorzystaniem systemów rezerwacyjnych.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
• Wymienić informatyczne kanały sprzedaży,
• Rozróżnia dwie płaszczyzny działania systemów informatycznych: B2B oraz B2C,
• Wymienić różnice między systemem GDS i CRS,
• Wymienić zalety i wady systemu GDS i CRS.
Metody pracy: wykład, ćwiczenia praktyczne
Formy pracy: praca samodzielna
Środki dydaktyczne: komputer z dostępem do Internetu.
Przebieg lekcji:
1. Część wstępna lekcji:
a. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji.
2. Część właściwa lekcji:
a. Nauczyciel przedstawia uczniom rodzaje informatycznych kanałów sprzedaży:
• globalne systemy dystrybucji,
• operatorzy współpracujący z hotelami,
• wyspecjalizowane platformy rezerwacyjne,
• własne witryny sieci hotelowych i pojedynczych hoteli.
Podaje przykłady. Uczniowie biorą udział w rozmowie o własnych doświadczeniach w korzystaniu z takich rozwiązań.
b. Uczniowie sprawdzają w Internecie jak wyglądają, czym się różnią poszczególne kanały sprzedaży. Wykorzystują w tym celu: booking.com; hotel.de; hotele24.pl; hotelpl.com; staypoland.pl oraz wybraną sieć hoteli i dowolną stronę hotelu nie należącego do sieci hoteli.
c. Nauczyciel wyjaśnia na czym polega płaszczyzna B2B i B2C.
d. Nauczyciel omawia system GDS(ang. Global Distribution Systems). Przedstawia zalety i wady systemu GDS. Podaje przykłady działających w Europie systemów: Amadeus, Sabre, Travelport.
e. Uczniowie sprawdzają w Internecie przykładowe systemy GDS podane przez nauczyciela. (www.amadeus.net ; www.travelport-solutions.pl ; www.sabre.com)
f. Nauczyciel omawia system CRS (Centralne Systemy Rezerwacyjne).
g. Uczniowie zapisują w formie notatki informacje, które otrzymali od nauczyciela.
3. Część końcowa:
a. Nauczyciel nagradza najbardziej aktywnych uczniów.
b. Praca domowa: Przygotuj w oparciu o notatki z lekcji schemat działania globalnych systemów dystrybucji GDS.
|