Marta Młodawska, 2012-02-17 Stąporków Język polski, Konspekty
Konspekt lekcji języka polskiego-"Gorące mleko" J. Tuwima
Marta Młodawska
Konspekt lekcji dla klasy V szkoły podstawowej.
TEMAT: Szklanka mleka niby wolny obłok. Jak zamienić zwykłą sytuację w poetycki obraz – rozmawiamy o wierszu J. Tuwima.
CELE – po lekcji uczeń powinien:
- wskazać w wierszu Gorące mleko środki artystyczne,
- wyjaśnić temat wiersza oraz określić jego nastrój,
- wyodrębnić zwroty i wyrażenia zamieniające codzienną sytuację w obraz poetycki,
- tworzyć samodzielnie porównania, epitety i metafory,
- zastosować wiedzę nabytą na lekcji w pracy domowej (krzyżówce),
- ocenić swój udział w lekcji, współpracę z innymi.
METODY:
- pogadanka heurystyczna,
- heureza,
- ćwiczenia praktyczne.
FORMY PRACY:
- zbiorowa,
- grupowa,
- indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- tekst wiersza J. Tuwima pt. Gorące mleko znajdujący się w podręczniku,
- rysunek przedstawiający codzienną sytuację (dziewczyna piorąca bieliznę),
- tabelka pomagająca ocenić współpracę między uczniami,
- krzyżówka dotycząca wiersza.
TOK LEKCJI:
I. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji i objaśnienie celów.
II. Pogadanka: nauczyciel pyta uczniów, czy zdarzyła im się kiedykolwiek taka sytuacja, że gdy chcieli wyjść na podwórko lub do kolegi, dorośli kazali im zjeść albo wypić coś, czego bardzo nie lubią; co wtedy czuli i co zrobili?
III. Nauczyciel głośno odczytuje wiersz J. Tuwima, potem uczniowie odczytują go w ciszy jeszcze raz:
- Kto jest bohaterem wiersza?
- W jakiej sytuacji znajduje się chłopiec? (chce bawić się z kolegami w indian, ale ktoś dorosły każe mu wypić gorące mleko)
- Czemu chłopiec nie chce pić mleka? (chłopca mdli na widok mleka) i co wtedy czuje? (jest wściekły, krzyczy)
- Co robi, aby jak najszybciej wybiec z domu? (dmucha w gorące mleko)
- Jaki nastrój oddaje wiersz? (nastrój pośpiechu, wszystko toczy się bardzo szybko, ponieważ chłopiec śpieszy się, jest zrozpaczony i obawia się, że koledzy pobiegną się bawić bez niego)
- Jakie środki artystyczne zastosował poeta w wierszu? (epitety: gorące mleko, spazm wściekłości, odmęt zieloności, rozwierzgana banda, dzicy Siouxowie, wódz zrozpaczony, rozpluskana szklanka, wolny obłok oraz metafora: wolny obłok niebem goni)
- Podkreślcie ołówkiem i przeczytajcie zwroty oraz wyrażenia, które sprawiają, że poeta zmienia codzienną, domową sytuację w obraz poetycki. (spazm wściekłości, odmęt zieloności, rozwierzgana banda, rozpluskaną szklanka mleka wolny obłok niebem goni)
- Co mogą oznaczać dwa ostatnie wersy?(pomocny może się okazać rysunek obok wiersza; krople mleka rozpryskane dmuchaniem przypominają obłoki, mleko odpływa jak wolny obłok i chłopiec nie musi go pić)
- Czy sądzicie, że zakończenie mówi o zwolnieniu chłopca z obowiązku wypicia mleka, czy też o jego marzeniach na ten temat?
- Czy zrozumielibyście dwa ostatnie wersy, gdybyście znali całego utworu? (nie, ponieważ nie występuje w nich postać chłopca)
IV. Uczniowie zapisują w zeszycie schemat:
„rozpluskaną szklanką mleka wolny obłok niebem goni”
- mleko rozpryskane przez - swobodnie płynące obłoki
chłopca pospiesznym dmuchaniem - białe chmury szybko się przesuwają
- białe krople dookoła szklanki - białe, niczym nie skrępowane
- para unosząca się ponad gorącym obłoki pędzone wiatrem
mlekiem
rozpryskane parujące mleko odpływa
daleko niczym biały obłok;
chłopiec nie musi go pić,
chłopiec jest wolny,
może pobiec na dwór.
V. Nauczyciel dzieli klasę na grupy, zawiesza na tablicy ilustrację przedstawiającą zwykłą, codzienną sytuację. Grupy otrzymują polecenie: podobnie jak uczynił to poeta w wierszu Gorące mleko spróbujcie przekształcić zwykłą sytuację w poetycki obraz; w tym celu przypatrzcie się ilustracji, uruchomcie swoją wyobraźnię i utwórzcie jeden epitet, metaforę oraz porównanie. Po zakończeniu pracy przewodniczący każdej z grup odczytuje wykonane zadanie. Najtrafniejsze i najciekawsze nauczyciel dyktuje do zeszytów.
VI. Nauczyciel rozdaje kartki z tabelkami, które pomogą ocenić współpracę uczniów na lekcji. Po jej uzupełnieniu uczniowie wkładają ją za okładkę zeszytu.
|